Valve je najavio velike promjene za CS2 esport. Sustav natjecanja kakav je trenutno u CS:GO-u značajno će se promijeniti u korist manjih timova i organizacija.

CS2 jednak za sve

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) esport je postao previše “zatvoren”. Barem tako navodi Valve u svojoj službenoj objavi i najavljuje velike promjene za CS2 esport, koje bi trebale pružiti svim timovima jednake mogućnosti. To znači da organizacije neće moći imati partnerski odnos s organizatorima natjecanja, što ih je dosad dovodilo u povlaštenu poziciju. Pojednostavljeno, trebali bi gledati najbolje CS2 ekipe, a ne najbogatije.

Tri su kriterija koja je Valve izvdvojio kako bi postigli željeni cilj uz napomenu da će se mnogi detalji finalizirati u nadolazećem razdoblju:

  • Organizatori turnira više neće imati posebne poslovne odnose ili druge sukobe interesa s timovima koji sudjeluju na njihovim događajima.
  • Pozivnice za sve turnire će koristiti Valve ranking sustav, ili će biti određene putem otvorenih kvalifikacija.
  • Bilo kakva naknada za sudjelujuće timove – nagradni fond ili drugačije – bit će javno objavljena i temeljit će se na objektivnim kriterijima koje zajednica može provjeriti.

Za promjene ćemo ipak trebati malo pričekati. Nastupit će na snagu 2025. Potpuno razumljivo s obzirom na to da prvo moraju isteći već postojeći ugovori koje ESL FACEIT Group i BLAST imaju s organizacijama.

ESL FACEIT Group i BLAST prihvaćaju promjene za CS2

Pozivnice za turnire će od 2025. koristiti isključivo Valveov ranking sustav kao mjerilo. Trenutno su predviđene tri regije: Europa, Amerike i Azija. ESL FACEIT Group i BLAST su se već očitovali po pitanju nadolazećih promjena.

Potpredsjednik ekosustava za videoigre Urich Shulze iz ESL FACEIT Group rekao je kako već rade na prilagodbi svojih događanja te da će svi timovi u 2025. dobiti dio prihoda od natjecanja. Zasad je to rezervirano samo za 15 partnerskih organizacija.

BLAST je također spreman da njihov BLAST Premier ostane integralan dio najviše razine CS natjecanja i to s otvorenim ekosustavom.

Kao i obično kod velikih promjena, mišljenja i osjećaji su podjeljeni. Otvoreniji ekosustav zvuči odlično, pogotovo za manje organizacije i timove, ali i organizatore, koji bi u takvom sustavu mogli biti konkurentniji.

S druge strane mnoge organizacije imaju problema s financiranjem. Gubljenjem postojećih partnerskih ugovora više će ovisiti o natjecateljskim rezultatima što nije baš primamljivo investitorima i sponzorima. Ovako su mogli garantirati određene stvari i prisutstvo. Sada će to moći samo s dobrim rezultatima što znači nesigurnost.

Ima još dosta do 2025. Tada će CS2 biti dostupan već više od godinu dana s brojim natjecnjima čiji će ishod vjerojatno pmoći Valveu da definira detalje za nadolazeće promjene.

Možda će vas zanimati: STYKO: „CacaNito i kyxsan donose makedonsku moć timu“ Martin “⁠STYKO⁠” Styk pričao je za HLTV.org o najnovijem pojačanju Apeksa – makedonskom igraču Aleksandru…

levelzjee

Vijesti autora